Key Dates

Abstract submission: 10.08.2019
Notification of abstract acceptance: 14.08.2019
Early bird registration: before 15.08.2019
Late registration: after 15.08.2019
Deadline for payment of early bird registration fee: before 15.08.2019
Cancellataion of participation without penalty: before 15.08.2019

Scientific programme

Session 1. Phytosanitary monitoring and forecasting

Chairs:
Grichanov Igor, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Fedchenko Vladimir, State University of Aerospace Instrumentation, St. Petersburg

Session 2. Plant diseases

Meeting 2A. Fungal plant diseases

Chairs:
Gultyaeva Elena, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Ibragimov Tagir, All-Russian Research Institute of Phytopathology, Moscow region

Meeting 2B. Bacterial, viral and nematode plant diseases

Chairs:
Ignatov Alexander, PhytoEngineering R&D Center , Moscow region
Taliansky Mikhael, The James Hutton Institute, UK

Session 3. Biological plant protection

Meeting 3A. Microbiological plant protection

Chairs:
Pavlyushin Vladimir, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Glupov Viktor, Institute of Systematics and Ecology of Animals , Novosibirsk

Meeting 3B. Arthropods as biocontrol agents

Chairs:
Belyakova Natalia, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Ismailov Vladimir, All-Russian Research Institute of Biological Plant Protection, Krasnodar

Session 4. Arthropod pests

Chairs:
Frolov Andrey, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Sergeev Mikhail, Novosibirsk State University , Novosibirsk

Section 5. Biotechnology and molecular biology in plant protection

Chairs:
Dolgikh Vyacheslav, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Khlestkina Elena, N.I.Vavilov Institute of Plant Genetic Resources, St. Petersburg

Session 6. Immunity of plants to pests

Chairs:
Afanasenko Olga, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Radchenko Evgeniy, N.I.Vavilov Institute of Plant Genetic Resources, St. Petersburg
Kochetov Aleksey, Institute of Cytology and Genetics, Novosibirsk

Session 7. Chemical plant protection

Meeting 7 A. Pesticides: effectiveness and application features

Chairs:
Dolzhenko Viktor, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Spiridonov Yuriy, All-Russian Research Institute of Phytopathology, Moscow region

Meeting 7B. Pest resistance to pesticides

Chairs:
Sukhoruchenko Galina, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Benkovskaya Galina, Institute of Biochemistry and Genetics, Ufa

Meeting 7 C. Biorational pesticides

Chairs:
Berestetskiy Alexander, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Rogozhin Evgeniy, Shemyakin-Ovchinnikov Institute of Bioorganic Chemistry, Moscow

Session 8. IPM: engineering, organizational and economic issues

Chairs:
Lysov Anatoliy, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg
Alekhin Vladimir, All-Russian Research Institute of Plant Protection, Voronezh region

Satellite simposia

Symposium 1. Biological plant protection in greenhouses

Chair:
Beliakova Natalia, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg

Symposium 2. IOBC EPRS meeting

Chair:
Dolzhenko Victor, All-Russian Institute of Plant Protection, St. Petersburg